Що Таке Ліцей?(Чим Ліцей Відрізняється Від Гімназії та Школи)

Екскурс в історію

Слово "ліцей" походить від давньогрецької мови. Так називалася філософська школа, створена в IV столітті до нашої ери неподалік від Афін самим Аристотелем, яка проіснувала близько 8 століть.

Що Таке Ліцей?

Нарекли її на честь храму Аполлона Лікейського. Трохи пізніше навчальні заклади з тією ж назвою з'явилися в Стародавньому Римі, а вже за часів Відродження ліцеями стали іменувати школи, що займалися підготовкою майбутніх студентів університетів. На початку XIX століття у Франції ліцеї були засновані указом Наполеона як середні навчальні заклади, створені за лекалами єзуїтських колегій (коледжів), але фінансувалися, на відміну від них, не релігійними громадами, а самою державою. У ряді інших країн ліцеї стали повними аналогами гімназій, хоча не скрізь. Наприклад, в Німеччині, починаючи з 1912 року ці навчальні заклади були суто жіночими, причому давали вихованкам вищу освіту. В Італії ж ліцеями іменували 3 останні класи гімназії.

Що являє собою сучасний ліцей

Ліцей сьогодні — загальнодоступний навчальний заклад, який здійснює освітню діяльність за особливою, відмінною від загальноосвітньої, програми. Статус та назву ліцею іноді присвоюються колишнім профтехучилищам. На базі деяких шкіл відкриваються ліцеїстські класи певної професійної спрямованості.

Чим ліцей відрізняється від школи?

З'ясувавши, що таке ліцей, давайте порівняємо його зі звичайною школою.

Важливо розуміти, що діяльність шкіл регламентується освітніми стандартами і єдиними програмами. Для шкіл визначене тижневе навантаження по кожному класу і єдиний набір навчальних дисциплін, підручників і методичних посібників.

Діяльність ліцеїв ґрунтується на авторських програмах, адаптованих для кожного навчального закладу залежно від спрямованості. Крім основних предметів ліцеїсти поглиблено вивчають предмети, необхідні для майбутньої професії.

У звичайну школу дітей зараховують з 6-7 років. А вступ до ліцею можливий після закінчення 6-7-го класів.

Що Таке Ліцей?

Педагогічний склад також відрізняється. Рівень педагогів у ліцеї вищий, ніж в звичайній школі. Тут можуть працювати не просто фахівці з вищою освітою, а кандидати та доктора наук. Ось що таке профільний ліцей.

Чим ліцей відрізняється від гімназії?

Існує також відмінність між ліцеєм та гімназією. Що таке гімназія? Гімназія — це також середня освітня установа, що спеціалізується на поглибленому вивченні певних предметів.

Головна відмінність між цими двома типами освітніх установ полягає в тому, що ліцей орієнтований на практичну діяльність. Освітній процес здійснюється за обраним навчальним заклад профілем і орієнтований на освоєння майбутньої спеціальності.

Гімназія забезпечує варіативність освітнього процесу. Учні початкових і середніх класів отримують якісну теоретичну підготовку та всебічний розвиток.

При переході до старшої (середньої) школи вихованцям надається право вибору профільних предметів згідно з їх схильностями та побажаннями (природничо-гуманітарний, фізико-математичний, естетичний, філологічний та інші профілі). Головне освітнє завдання гімназії — фундаментальна теоретична підготовка випускників до вступу у вищі навчальні заклади.

Отже, ми розібрали основну відмінність ліцеїв від інших типів середніх освітніх установ і з'ясували, що таке професійний ліцей. Визначаючись із вибором, батькам необхідно в першу чергу враховувати інтереси і здібності своєї дитини.

Як проходить навчання у ліцеї?

Чим же відрізняються ліцеї від звичайних шкіл з точки зору організації освітнього процесу? В основному – якістю та обсягом програм, наявністю профілів і підвищеною увагою до профорієнтації учнів.

Що Таке Ліцей?

Розширені програми

Всі установи середньої загальної освіти навчаються за єдиним державним стандартом – це мінімум, нижче якого опускатися не можна, а ось піднятися вище – можна, причому для цього достатньо рішення адміністрації школи. Оскільки програма доповнюється, як правило, за рахунок збільшення кількості годин, варто розуміти, що навантаження в ліцеї напевно буде вищим, ніж в звичайній школі.

Крім обов'язкової програми, учням пропонуються різноманітні додаткові заняття: створюються гуртки, секції, клуби та проекти, покликані вивести учня за межі уніфікованих освітніх схем і допомогти йому розкрити власний потенціал. Подібні курси ліцеїсти найчастіше відвідують за бажанням і за плату, але навіть якщо говорити про базові дисципліни, то і вони викладаються поглиблено порівняно зі звичайною школою. Особливо це стосується профільних предметів.

Профілі

Традиційно ліцеї мають технічну спрямованість, тобто вступати до них варто в першу чергу тим, у кого є здібності і бажання приділяти підвищену увагу до фізико-математичних наук і надалі отримувати пов'язану з ними професію. Тим не менше це лише загальна тенденція, але законодавчих обмежень немає, тому деякі навчальні заклади залишаються багатопрофільними і набирають класи різної спеціалізації, не тільки технічної.

Рання профорієнтація

Наступна особливість пов'язана з попередньою. Оскільки майже всі ліцеї мають як мінімум 1 профіль, навчання у них сприяє професійній орієнтації підлітків. Більш того, деякі ліцеї працюють на базі внз або навіть академій наук. Сьогодні такі школи часто називаються предуніверситаріями і готують майбутніх абітурієнтів для конкретних вищих навчальних закладів.

Інтернати

Окремої згадки заслуговують навчальні заклади, де школярі не тільки вчаться, але і постійно живуть.

Що Таке Ліцей?

Якість освіти

Незважаючи на юридичні зміни, про які говорилося вище, ліцейська освіта, як і раніше вважається престижною. Одна з основних причин – сильний педагогічний колектив. Адміністрація традиційно висуває високі вимоги при наборі кадрів, намагається брати вчителів вищої та першої категорії, а також володарів вчених ступенів.

Розширені програми, профілі, курси додаткової освіти, які характерні для більшості ліцеїв, – все це в сукупності робить подібні школи прекрасними майданчиками для виховання всебічно розвинених особистостей, так і для підготовки майбутніх абітурієнтів. До речі кажучи, деякі ліцеї організовують педагогічний процес у старших класах так, щоб максимально наблизити його до вузівського: проводяться лекції, семінари, практикуми і навіть залікові сесії. Не дивно, що після такої серйозної підготовки ліцеїсти поступають в кращі навчальні заклади країни. Нарешті, якщо звернутися до рейтингів, то буде видно, що лідируючі позиції за якістю освіти поряд з гімназіями займають саме ліцеї. Вони значно випереджають в цьому сенсі звичайні школи, навіть якщо номінально більше від них не відрізняються.

Напишіть що ви думаєте про статтю:

Що Таке Ліцей?(Чим Ліцей Відрізняється Від Гімназії та Школи)

  1. Костя

    Я піду в ліцей. У ліцеї вчитися набагато складніше, ніж у школі. У ліцеї — якісна освіта, бо там навантажують усіма предметами, вимагають ідеальності, чіткості, бали набагато складніше отримувати. Якщо в школі відповів півпараграфа, то вже отримав 9(з 10), в ліцеї ж ти отримаєш за це 5, в кращому випадку. Багато відмінностей насправді!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.