Що Таке Ввічливість?

Ввічливість - це манера поведінки, ряд правил, яким слідує людина при спілкуванні з іншими людьми. Бути ввічливим - дотримуватися правил суспільства, в якому проживаєш.

Ввічливість: це перевага чи недолік?

В наш час ввічливість нерідко приймають за зарозумілість або спробу отримати бажане. Зараз на «ви» звертатися не прийнято. Навіть мало знайомі один з одним люди досить швидко переходять на «ти», а ввічливе «ви» чомусь стало вважатися ознакою зарозумілості. Нібито ви з вашою вихованістю не хочете спускатися до рівня безпроблемного й невимушеного спілкування, а ми – як в освіченій Європі. На ділі ж це англомовним легко, адже у них різниці між двома займенниками немає, а от, скажімо у Франції або в Італії миле серцю «ви» ніхто не відміняв. Так що виправдовувати панібратство зарубіжними віяннями моди – справа програшна.

Що Таке Ввічливість?

Ввічливість – ознака слабкості

Це неправда. Нерідко ввічливу, інтелігентну людину, яка не здатна на з'ясування стосунків на підвищених тонах, приймають за слабака. Чому це відбувається? Вся справа в тому, що ми живемо в світі, в якому, на жаль, занадто багато чого можна домагатися виключно криком, інакше ви ризикуєте просто залишитися непочутим.

Небажання переходити на крик в суспільстві, де прийнято спілкуватися на підвищених тонах, зовсім не свідчить про слабкість або. Адже все залежить від того, як ви будете себе вести – іноді й тихо, уникаючи грубих виразів, можна донести свою думку до кожного. І ось це буде справжньою силою. Ввічливі і спокійні люди, як правило, не поспішають розтрачувати себе на непотрібні з'ясування відносин за допомогою крику – вони концентрують енергію для іншого.

Що Таке Ввічливість?

Ввічливість корисна для здоров'я

Це правда. Ввічливість, як показують дослідження, корисна для здоров'я. Звичайно, вона не змусить зростися зламану руку або ногу, але може привести вас в радісний настрій. Справа в тому, що якщо ви позбавлені від необхідності кричати, з'ясовувати стосунки, скандалити, розбиратися (тут може бути багато синонімів), у вашому організмі в достатніх кількостях виробляється гормон щастя – серотонін. А щаслива людина, як відомо, не тільки сама починає добре себе почувати, але і надає оптимізму людям, що знаходяться поруч. Наприклад, візьмемо самий банальний приклад: у доброї, усміхненої, спокійної медсестри пацієнт після операції починає йти на поправку куди швидше, ніж у вічно незадоволеної і грубої.

Що Таке Ввічливість?

Ми ввічливі – значить нам щось потрібно

Це правда і неправда. Само собою, якщо ми використовуємо ввічливість, спокійний тон, ретельно підбираємо слова, щоб домогтися того, що нам потрібно, – то це чистої води маніпуляція. За твердженнями психологів, маніпулятори часто є латентними агресорами, і з такими представниками товариства «добре вихованих» потрібно бути вкрай обережними у спілкуванні. Ілюзорна ввічливість у будь-який момент може обернутися (в кращому випадку) дратівливістю.

І так, безумовно, просто хороші люди з правильними манерами теж існують. Це зовсім не значить, що добре вихована людина ніколи не буде вас ні про що просити, так що не треба приймати прохача за маніпулятора – головне навчитися відрізняти чорне від білого.

Що Таке Ввічливість?

Гарне виховання – запорука поваги

Це неправда. Повагу треба заслужити, і на одному хорошому вихованні далеко не заїдеш. Так, безумовно, правильно підібрані слова, спокійний тон, вдале побудовані пропозиції, звернення на «ви» – все це здатно справити позитивне враження. Так, не варто забувати, що ваше виховання хоч і може бути причиною для гордості, але ніяк не повинно надихати вас над іншими, не такими розумними як ви самі. Зарозумілість, з яким межує зайва ввічливість, явно не додасть вам ваги в очах оточуючих.

Правила ввічливості

Спілкування з ввічливою людиною викликає позитивні емоції у оточуючих. Адже вміння дотримуватися правил етикету, вивчити і застосовувати правила поведінки, привітання в суспільстві – це серйозна робота, насамперед над собою, яка завжди покращує імідж людини, сприяє її успішності. Правила ввічливості охоплюють всі сфери нашого життя – знайомство, підтримання розмови, поводження за столом і в громадських місцях.

Як стати ввічливим

Хтось каже, що ввічливість залежить від виховання, для інших це більше вроджені якості. Але ввічливості можна навчитися, вивчивши всі основні правила поведінки, які прописані в спеціальній літературі. Деякі йдуть на спеціальні курси, де вивчають етикет, хтось проходить тренінги.

Форми ввічливості

Існує багато різноманітних граней людського спілкування, так і ввічливість має кілька форм, які включають в себе такі складові, як:

  • тактовність;
  • галантність;
  • делікатність.

Всі ці якості є необхідними, щоб взаємодіяти з людьми в різних ситуаціях за правилами етикету. Життєві обставини змінюються, але загальний звід правил залишається незмінним.

Види ввічливості

  • офіційна;
  • ритуально-обрядова;
  • побутова (обігова).

Офіційна ввічливость

Передбачає необхідний набір правил поведінки, мовний і поведінковий етикет. Застосовується при робочих, офіційних зустрічах. Цей тип ввічливості не має особистого емоційного забарвлення, а базується на діловому, позбавленому емоцій спілкуванні. Основною формою звернення є "ви".

Ритуально-обрядова ввічливость

Передбачає правильне звернення на святкових заходах, релігійних святах, при весіллях. Цей вид ввічливості включає особливі привітання, народні традиції. У цьому випадку людина дотримується всіх необхідних ритуалів. Вживаються спеціальні фрази, властиві заходу.

Побутова (обігова) ввічливість

1. Неофіційна або дружня ввічливость

Застосовується, якщо люди спілкуються неформально. Це можуть бути друзі або знайомі, рідні. Характерним є м'якість, наявність гумору і емоційне забарвлення у спілкуванні. Дуже часто подібний стиль можна спостерігати в міжнародних компаніях. При даному типі спілкування допускається говорити "тобі", "ти". Принцип ввічливості полягає у використанні неформальних звернень до співрозмовника, але при цьому в рамках етикету.

2. Безособова форма ввічливості

В даному випадку звернення відбувається без вживання особового займенника і застосовується у повсякденному житті при спілкуванні з незнайомими людьми. І починається зі слів: вибачте, дайте, будь ласка чи інших виразів.

Відповідати можна також без вживання особових займенників. Наприклад, спасибі, домовилися, давайте.

Доброта і ввічливість

«Ввічливість — це доброта в дрібницях.»
Томас Маколей

Що Таке Ввічливість?

Ці два поняття не є синонімами, але чудово доповнюють один одного. Добра людина безумовно є привабливою для спілкування, має приємні манери.

Основний принцип ввічливості полягає в дотриманні меж кожної людини. Лише невеликий відсоток людей можна назвати ввічливими. Пов'язано це, перш за все з умовами розвитку всередині сім'ї, стосунками між батьками і дітьми. Саме в дитячому віці відбувається зародження правил ефективної взаємодії, які є складовими ввічливості. У дорослому віці навички закріплюються, доповнюються літературою з етикету і певною манерою поведінки на людях.